Ehliyetin Çalınması ya da Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler

Ehliyetin Çalınması ya da Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler

Ehliyetin Çalınması ya da Kaybolması Durumda Yapılması Gerekenler

Ehliyetsiz vasıta kullanmak, Karayolları Trafik Kanunu gereğince yasaktır. Bu nedenle sürücülerin; kamyon, motosiklet, otomobil gibi trafikteki bütün araçları kullanırken ehliyetlerinin yanlarında olması icap eder. Bu kural ihlal edildiğinde ise yönetimsel para cezası uygulanır.

Ehliyetiniz kaybolduysa veya çalındıysa süre kaybetmeden gerekli işlemleri yaptırarak yeni ehliyet için başvuru işlemlerini başlatmanızı öneririz. Üstelik kayıp veya çalınma durumunda resmi gazeteye ilan verme zorunluluğunuz bulunmuyor. Bunun haricinde yasal işlemler açısından bakıldığında ehliyetinizi çaldırdığınızda veya kaybettiğinizde yapılması gerekli işlemler aynıdır.

Kaybolan veya Çalınan Ehliyet Nasıl Yenilenir?

Kaybolan ya da çalınan ehliyetiniz için yapılması gerekenler sırası ile şu şekilde:

 1. Adım: Sağlık Raporu Alın

Ehliyetini çaldıranların en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan biri, ehliyeti yine almak için tekrar sıhhat tutanağına ihtiyaç duyulup duyulmadığıdır. Evet, ehliyetin kaybedilmesi veya çalınması niteliğinde esenlik raporu almak zorunludur. Sağlık raporunu, size en yakında ki aile hekiminizden ya da devlet hastanesinden alabilirsiniz.

 1. Adım: Nüfus Müdürlüğünden Randevu Alın

Sağlık raporu aldıysanız online olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden veya ALO 199 hattını arayarak sürücü belgesi randevusu alabilirsiniz.

 1. Adım: Yeni Ehliyet İçin Gerekli Ücret Ödemesini Yapın

Nüfus Müdürlüğünden aldığınız randevuya gitmeden önce, alacağınız yeterlik için gerekli ücreti ödemiş olduğunuzdan emin olun. Bu aşamada ehliyeti çaldırmanın veya kaybetmenin bir cezası olmadığını belirtmek isteriz. Ödeme kısmında ehliyet tipi, ödeyeceğiniz ücreti belirlemektedir:

 • Eski Tip Sürücü Belgesine Sahip Olanlar: Ehliyetiniz eski ise değerli kağıt bedeli olarak 13 TL, Polis Vakfı hizmet bedeli olarak 2 TL ödeme yapmanız icap eder. Yani bu durumda yeni ehliyet almak için ödemeniz ihtiyaç duyulan toplam ücret 15 TL’dir.
 • Yeni Tip Sürücü Belgesine Sahip Olanlar: Yeni tip ehliyetinizi kaybettiyseniz veya çaldırdıysanız 280 TL kıymetli kağıt tutarı ve 65 TL Polis Vakfı hizmet bedeli olmak üzere toplam 345 TL ücret ödemeniz icap eder.
 1. Adım: Gerekli Belgeleri Hazırlayın

Nüfus Müdürlüğünden almış olduğunuz sürücü belgesi randevusuna gitmeden önce sizden istenecek belgeleri hazırlayın. Çalınan ya da kaybolan ehliyet için lüzumlu belgeler şunlar:

 • Nüfus cüzdanı veya pasaport
 • “Sürücü olur” esenlik tutanağı
 • 1 adet biyometrik resim
 • Gerekli ücretlerin ödendiğine dair belge
 • Kan grubu kartı (ferdin kan grubu bilinmiyorsa)
 • Sürücü belgesinin yine alınması adına yazılmış dilekçe ve parmak izi (Başvuru esnasında alınacak.)
 1. Adım: Geçici Sürücü Belgesini Alın

Başvurunuzu tamamladıktan sonrasında geçici süreli sürücü belgesi alabilmek için yeni ehliyetinizin onayını beklemeniz icap eder. Ehliyet başvurunuz başarıyla sonuçlandığında 15 gün geçerli olan geçici yeterlik belgesini e-devlet sitesinden Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama sayfasından çıktı olarak kolayca alabilirsiniz. Yeni ehliyetiniz, yaklaşık 15 gün arasında elinize kargo kanalıyla ulaşır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Arayın